Türkiye'yi turizm veya iş amacıyla ziyaret etmek, sergi ve konferansları ziyaret etmek isteyen Yemen Devleti vatandaşlarının Türk topraklarına giriş için seyahat izni veya vize almaları gerekmektedir. Yemenliler, Türkiye'de bulunan en yabancı on kişi arasında yer alıyor. Çoğunlukla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde dağıtılıyor ve Yemenli ziyaretçilerin çoğunun eğitimlerini Türk üniversitelerinde tamamlamayı planlayan üniversite öğrencileri olduğuna dikkat çekiyor.

 

Yemen vatandaşları için türkiye vizesi şartları nelerdir?

     Yemen vatandaşları varışta vize alamazlar. Bu nedenle Türkiye'ye gelen Yemenli ziyaretçiler, oturmak, iş yapmak veya çalışmak için oturma izni almadan önce ilk aşama olarak Türkiye'ye seyahat etmeden önce internet üzerinden Türkiye'ye elektronik vize almalıdır.

 

Peki Yemen için Türk online vizesi nasıl alınır?

     Türk hükümeti, Yemen vatandaşları da dahil olmak üzere tüm dünya ülkeleri için Turkey e Visa web sitesi aracılığıyla Türkiye'ye giriş vizesi sağlamaktadır. Yemenli ziyaretçinin, aşağıdaki koşullarla turist vizesi alabilmesi için web sitesinden elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir:

 

- Seyahat belgesi umuma mahsus bir pasaport olmalı ve giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.

- Aşağıdaki ülkelerden birine giriş vizesi:

Birleşik Krallık - Amerika Birleşik Devletleri - İrlanda - Schengen.

 

Veya aşağıdaki ülkelerden birinde oturma izni:

İspanya - Estonya - Portekiz - Danimarka - İsveç - Almanya - Meksika - Birleşik Krallık - Norveç - Avusturya - Amerika Birleşik Devletleri - Yunanistan - İrlanda - İzlanda - İtalya - Belçika - Polonya - Çek Cumhuriyeti - Slovakya - Slovenya - İsviçre - Schengen - Fransa - Finlandiya - Letonya - Lüksemburg

- Litvanya - Lihtenştayn - Malta - Macaristan - ve Hollanda.

 

  - Ekli vize veya ikametgah Türkiye'ye giriş tarihinde geçerli ve kullanılabilir olmalıdır.

  - Türkiye ile Yemen arasında imzalanan vize anlaşmalarına göre, uçak biletlerinin de Türk Hava Yolları, Fly Pegasus veya Onur Air gibi Türk havayollarının panosunda olması gerekiyor.

  - Türkiye vize belgesini almak için geçerli bir e-posta adresi..

  - Türk elektronik vize ücretlerini ödemek için uluslararası ödeme için geçerli bir kredi veya banka kartı.


     Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen tüm yolcuların, vizenin seyahat tarihinden itibaren uygun bir zamandan önce alınmasını sağlamak için Türkiye'ye seyahat tarihinden en az 48 saat önce elektronik Türkiye vize başvurusunu tamamlamaları tercih edilir.

Başvuru kabul edildikten sonra, Türkiye e-vizesine Türkiye topraklarında 30 gün kalmanıza izin veren tek girişli 180 gün geçerlilik verilir.


     Yemen diplomatik pasaport hamilleri, dışişleri bakanlığından vizeden muaf oldukları için türkiye cumhuriyetini ziyaret etmek için herhangi bir vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

apply for visa to turkey

 

Türkiye'nin büyükelçilik ve konsolosluklarından Türkiye vizesi (vize çıkartması)

   

     Önceki koşullardan hiçbirinin karşılanmadığını varsayalım. Bu durumda vize başvurusunda bulunan kişinin ikamet yerindeki Türk büyükelçilikleri ve konsoloslukları gibi Türk resmi temsilciliklerine talepte bulunması gerekmektedir.


     Ülkeleri dışında ikamet eden Yemen vatandaşları, örneğin Suudi Arabistan Krallığı'nda ikamet eden Yemenlilerin vize almak için Riyad'daki Türk büyükelçiliğini veya Krallık'ta faaliyet gösteren Türk konsolosluklarından birini ziyaret edebilecekleri bir Türk turist vizesine de başvurabilirler. Başvuru sahipleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere koşulları yerine getirmelidir:


- Suudi Arabistan Krallığı'nda geçerli ikametgah.

- Krallık'taki iş yerinden talep edilen maaş beyanı ile çalışma kanıtı.

- 7000 Suudi Arabistan riyalinden az olmayan bir banka hesap özeti.

 

Türkiye'de ikamet için başvurun:

     Türk topraklarında kalmak istiyorsanız, inceleme için randevu aldıktan sonra ve izin verilen sürenin bitiminden önce Türkiye Göç İdaresinin https://e-ikamet.goc.gov.tr ​​web sitesinden Türkiye'de ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz. Türk ikamet talebinde bulunurken ziyaretçiden aşağıdakileri sağlaması istenir:

- Pasaport kopyası

- 5*6 cm ölçülerinde biyometrik fotoğraflar

- Bir yıllık oturma izni almak istiyorsanız, en az bir yıllık sağlık sigortası.

- İkamet ücretinin Türkiye ikamet web sitesinden ödenmesi gerekmektedir.

 

Yemenliler için Türkiye ikamet ücreti ne kadar?

  Türkiye topraklarında ikamet ücretleri yıllık olarak değişmektedir ve 2021'in başından itibaren aşağıdaki gibidir:

   - İkamet kartı ücreti 125 TL.

   - İkamet edilen ilk ay için 25 dolar artı her ay için 5 dolar
Böylece, bir yıl için başvuru yapılması durumunda konaklama ücreti ilk ay için 25 + 11 ay için 5 dolar: (25 + (5 * 11)) ve toplam 80 ABD dolarıdır.

İki yıllık ikamet ücreti ise (25+(5*23)) ve toplam 140 ABD dolarıdır.

 

Döviz kurları şu şekilde: Dolar başına 7,3 Türk lirası
Bu nedenle, bir yıllık ikamet ücreti 97 $ ve iki yıl için 157 $'dır.

     İkamet iznini aldıktan sonra, bazen iki yıllık bir süre için verilen ikametin geçerlilik süresi içinde herhangi bir vize talep etmeden Türkiye'ye giriş yapmak mümkündür.


     Sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz, size her zaman yardımcı olacağız.

we accept visa card payment we accept mastercard card payment we accept union payment we accept alipay payment we accept ideal payment we accept amex payment we accept jcb payment we accept wechatpay payment we accept eps payment we accept bancontact payment